Rover Edge Pro D S
Rover Edge Pro D S este un utilaj de cantuire dublă față, pentru loturi medii și mari. Realizează cantuirea completă pe toate cele 4 laturi în două treceri.
Cantuire dublă față, două treceri
Unități oglindă pe ambele părți, simultan
Unități rectificare pentru îndepărtare material impecabilă
Integrare în linii cu transfer pe role motorizate
ESM cu 12 magazii de cant
RF40 și RB40 cu poziționare NC automată
RC40 pentru îndepărtare surplus adeziv
AR80 rotunjire colțuri până la 30 m/min





Rover Edge Pro D S este un utilaj de cantuire dublă față, proiectat pentru loturi medii și mari, cu funcționare fiabilă în regim multi-schimb. Realizează procesul complet de cantuire pe toate cele patru laturi ale piesei în două treceri, utilizând unități de lucru oglindă pe ambele părți, care lucrează simultan pentru un rezultat uniform.
Calitatea începe de la primul pas: unitățile de rectificare asigură o îndepărtare impecabilă a materialului pentru un finisaj de înaltă calitate. Utilajul poate funcționa ca echipament stand-alone sau orientat către linie; procesul automat al panoului, cu poziționare și încărcare/descărcare prin transfer cu benzi pe role motorizate, permite integrarea facilă în linii de pătrățire–cantuire cu încărcare automată.
Este conceput pentru producție cu mix variabil: culoarea, dimensiunea și tehnologia de cant se pot schimba panou cu panou. Pentru stabilitate la avans, utilajul gestionează dimensiuni de panouri de la 240 × 240 mm până la 1200 × 3200 mm, cu grosimi 10–60 mm, asigurând o alimentare stabilă prin grindă de presiune pe bandă. Soluția este potrivită inclusiv pentru materiale delicate și panouri high gloss: fără urme și fără zgârieturi, cu panouri curate.
Managementul canturilor se face prin ESM (Edge Management System), cu 12 magazii de tip rolă, proiectat pentru mod de lucru „batch-one” și condiții de lucru la viteză mare, permițând gestionarea facilă a canturilor conform cerințelor clientului.
Structura este proiectată pentru rezistență, fiabilitate și precizie pe termen lung; fiecare componentă este analizată FEM pentru absorbția vibrațiilor și a solicitărilor. Transmisia pe lanț asigură mișcare stabilă și precisă a piesei; sistemul APS (Anti Pulsing System) reduce efectul de pulsație al lanțului la zero, prin zale cu profile speciale, pentru repetabilitate ridicată. Mechatronica HSD pune la dispoziție tehnologie de electroax similară utilajelor CNC Rover de top.
Pentru finisarea cantului, utilajul include RF40 (tăiere fină) pentru realizarea razei sau teșiturii pe partea superioară și inferioară a cantului, cu poziționare automată a sculei prin citirea grosimii cantului și a înălțimii panoului, plus 4 profile disponibile. RB40 (răzuire cant) elimină imperfecțiunile generate de tăierea fină, ajustând dinamic poziția sculei după citirea grosimii cantului și a înălțimii panoului. RC40 (răzuire adeziv) îndepărtează surplusul de adeziv de pe partea superioară și inferioară a panoului, cu management pe axe NC din placa de comandă și poziționare în trepte multiple, fiind potrivit pentru panouri cu film (film coated).
Pentru productivitate maximă, structura cu două grinzi permite cantuire simultană pe ambele părți. AR80 (rotunjire colțuri) realizează rotunjirea celor 4 colțuri ale panoului la viteze de lucru până la 30 m/min, cu 2 motoare liniare pentru mișcările X și Z, schimbător automat de scule cu 2 revolvere a câte 8 poziții fiecare și fără opriri pentru mentenanța sculelor. AR80 acoperă grosimi de panou 8–60 mm și toate profilele post-forming; include axă NC Y pentru copiere frontală, pentru cant de la 0,4 la 2 mm, fără intervenția operatorului.
SP30 este unitatea de lipire de performanță maximă pentru producție la viteză mare. IT90P (retezare capete) realizează retezarea surplusului frontal și posterior până la 30 m/min, cu mișcare liniară, potrivită pentru canturi delicate sau cu strat peel coat; tehnologia „panel gap” permite un spațiu mai mic între panouri față de soluțiile uzuale, crescând productivitatea la aceeași viteză de transport.
Pentru managementul producției, SmartConnection simplifică fluxul comenzilor de la generare și planificare până la pornirea producției. Sunt disponibile pachete de asistență la distanță, cu răspuns tehnic în 4 ore (sau opțional 1 oră), prin servicii de conectivitate ale utilajului.
Configurație
Utilaj de cantuire dublă față
Proces complet în 2 treceri, toate 4 laturi
Unități de lucru oglindă, simultan pe ambele părți
Regim multi-schimb: fiabilitate, performanță, constanță
Integrare în linie
Stand-alone sau orientat către linie
Poziționare + încărcare/descărcare automatizate
Transfer cu benzi pe role motorizate
Integrare în linii pătrățire–cantuire cu încărcare automată
Dimensiuni panouri
240 × 240 mm până la 1200 × 3200 mm
Grosime panou: 10–60 mm
Stabilitate alimentare prin grindă de presiune pe bandă
Fără urme și fără zgârieturi pe materiale delicate
Panouri curate; potrivit pentru panouri high gloss
Flexibilitate producție
Mix variabil: culori, dimensiuni, tehnologie de cant
Schimbare panou cu panou
Management canturi
ESM (Edge Management System)
12 magazii de cant tip rolă
Proiectat pentru „batch-one” și viteză mare
Gestionare facilă a canturilor după cerințele clientului
Structură și precizie
Structură analizată FEM pentru vibrații/solicitări
Transmisie pe lanț pentru mișcare stabilă și precisă
APS (Anti Pulsing System): reduce pulsația lanțului la zero
Repetabilitate ridicată
Mechatronică HSD: electroax cu tehnologie de top
Unități de prelucrare
Unități de rectificare pentru îndepărtare material impecabilă
RF40 – unitate tăiere fină: rază/teșitură sus+jos
Poziționare automată sculă (citire grosime cant + înălțime panou)
4 profile disponibile, scule multiprofil
Poziționare sculă cu NC
RB40 – unitate răzuire cant
Elimină imperfecțiunile de la tăierea fină
Poziționare dinamică sculă după citiri (cant + panou)
RC40 – unitate răzuire adeziv
Îndepărtează surplus adeziv sus+jos
Management pe axe NC din placa de comandă
Poziționări multiple; potrivit pentru panouri cu film
AR80 – unitate rotunjire colțuri
Rotunjire 4 colțuri, până la 30 m/min
2 motoare liniare pentru mișcări X și Z
Schimbător automat scule: 2 revolvere × 8 poziții
Fără opriri pentru mentenanță scule
Grosime panou: 8–60 mm; profile post-forming
Axă NC Y: copiere frontală pentru cant 0,4–2 mm
SP30 – unitate lipire
Unitate de lipire de performanță maximă pentru viteză mare
IT90P – unitate retezare capete
Retezare surplus frontal/posterior până la 30 m/min
Mișcare liniară: potrivit pentru canturi delicate/peel coat
Tehnologie „panel gap”: spațiu mai mic între panouri, productivitate mai mare
Digitalizare și suport
SmartConnection: flux complet al comenzilor până la start producție
Remote Assistance Package: răspuns în 4h (sau opțional 1h)
De ce să alegi Rover Edge Pro D S și pentru ce este potrivit
Pentru loturi medii și mari, regim multi-schimb
Pentru cantuire completă în două treceri
Pentru productivitate: cantuire simultană pe ambele părți
Pentru finisaj constant pe cant subțire/gros
Pentru high gloss și materiale delicate, fără zgârieturi
Pentru flexibilitate: schimbare panou cu panou
Pentru gestionare canturi cu ESM și 12 magazii
Pentru integrare în linii pătrățire–cantuire automatizate
TESTIMONIALE
Descoperă ce spun Clienții Noștri:
Recomand cu încredere Accesoria tuturor companiilor care caută un partener serios, eficient și orientat către performanță. De-a lungul timpului, au demonstrat profesionalism, flexibilitate și un nivel ridicat al calității produselor livrate.
Andreea Dumitru | Managing Partner
Euphorica Concept
Accesoria sunt cei pe care îi sun când vreau să se întâmple ceva. Eu știu ce vreau să se întâmple, ei știu ce utilaj îmi trebuie.
Laza Zoltan | Director Tehnic
GFI Studio
Accesoria vinde o paletă largă de produse, are o echipă stabilă de personal. Discutând cu persoana de contact, am luat rapid hotărârea să continuăm cu dânșii.
Alexandru Gecse | Manager General
PalHause
Scurt și cuprinzător: agentul a știu să vândă. A înțeles ce avem nevoie și ne-a oferit exact ce ne trebuie. Sunteți flexibili, ajutați când e nevoie, vă implicați.
Rolland Szabolcs Lazin | Manager General
La Segheria L&P