Accesoria

balamale dtc seria t93 cu placutabalamale dtc seria t93 aplicatabalamale dtc seria t93 semiaplicatabalamale dtc seria t93 incadratabalamale dtc seria t93 schita

Balamale DTC - Seria T93

Balamale DTC – Seria T93 sunt balamale fără amortizare, dedicate ușilor de mobilier cu grosime între 14 și 24 mm. Cu unghi de deschidere de 110° și cupă de 35 mm, seria T93 acoperă montaj aplicat, semiaplicat și încadrat, oferind o soluție simplă și economică pentru proiectele de mobilier.

  • Balamale fără amortizare, pentru aplicații standard

  • Unghi de deschidere 110°

  • Diametru cupă 35 mm

  • Adâncime cupă 11,3 mm

  • Grosime ușă admisă 14–24 mm

  • Distanță între găuri 48 mm, compatibilă cu șabloane uzuale de găurire

  • Variante de montaj: aplicată C=0, semiaplicată C=8, încadrată C=15

  • Fiecare cod include balamaua și plăcuța de montaj aferentă

Balamale DTC – Seria T93 sunt soluții de bază pentru uși de mobilier din PAL sau MDF, acolo unde se dorește o balama fiabilă, fără amortizare. Cupa de 35 mm și adâncimea de 11,3 mm le fac compatibile cu frezările standard pentru uși de mobilier, iar distanța între găuri de 48 mm permite utilizarea șabloanelor obișnuite în producție.

Seria T93 este gândită pentru uși cu grosime cuprinsă între 14 și 24 mm, acoperind majoritatea aplicațiilor de bucătărie, living și birou. Datorită unghiului de deschidere de 110°, utilizatorul are acces confortabil la interiorul corpului, fără a compromite stabilitatea ușii.

Gama cuprinde variante pentru montaj aplicat, semiaplicat și încadrat, fiecare livrată împreună cu plăcuța de montaj potrivită. Astfel, aprovizionarea și montajul sunt simplificate, iar riscul de incompatibilitate între balamale și plăcuțe este eliminat.

Cod Descriere
T93A276+0H00AZ Balama aplicată, plăcuță
T93B276+0H00AZ Balama semiaplicată, plăcuță
T93C276+0H00AZ Balama încadrată, plăcuță

Parametri principali

  • Tip: balamale pentru uși de mobilier, fără amortizare

  • Serie: DTC T93

  • Unghi de deschidere: 110°

  • Diametru cupă: 35 mm

  • Adâncime cupă: 11,3 mm

  • Grosime ușă: 14–24 mm

  • Distanță între găuri (tipar cupă): 48 mm

  • Variante de montaj și suprapunere:

    • Balamă aplicată + plăcuță, C=0

    • Balamă semiaplicată + plăcuță, C=8

    • Balamă încadrată + plăcuță, C=15

Compatibilități și opțiuni

  • Potrivite pentru uși din PAL, MDF sau materiale similare, în intervalul de grosime 14–24 mm

  • Compatibile cu șabloane de frezare pentru cupă 35 mm și distanță 48 mm între găuri

Componente set

  • Fiecare cod include:

    • balamă DTC Seria T93, în varianta de montaj aleasă

    • plăcuța de montaj corespunzătoare tipului de montaj

Aplicații recomandate

  • Mobilier de bucătărie economic, unde nu este obligatorie amortizarea

  • Dulapuri de living și biblioteci cu uși ușoare

  • Mobilier de birou și corpuri de depozitare pentru spații comerciale

  • Proiecte de mobilier la comandă în care se preferă balamale clasice, fără soft-close

Note de configurare și bune practici

  • Alege varianta de montaj în funcție de poziția frontului: aplicată C=0 pentru uși care acoperă complet lateralul, semiaplicată C=8 pentru două uși pe aceeași laterală, încadrată C=15 pentru uși între laterale.

  • Respectă grosimea recomandată a ușii, 14–24 mm; pentru fronturi mai subțiri sau mai groase este necesară o soluție alternativă.

  • Frezează cupa la diametrul de 35 mm și adâncimea de 11,3 mm, menținând distanța de 48 mm între găuri, pentru a evita străpungerea frontului și pentru a asigura o fixare corectă.

  • În lipsa amortizării, este recomandat să verifici închiderea ușii și eventual să limitezi forța de trântire prin ajustarea lufturilor și a alinierii.

DESCOPERĂ

Articole și Noutăți

priza pentru bucatarie

Inspirație pentru optimizarea spațiului de acasă

Idei pentru o bucătărie mai încăpătoare Vă prezentăm idei pentru amenajarea locuinței,…

January, 2026

Ghid introductiv platformă b2b.accesoria.ro

Ghid introductiv platformă b2b.accesoria.ro Vă prezentăm ghidul introductiv în platforma b2b.accesoria.ro. b2b.accesoria.ro…

January, 2026

ligna biesse

Accesoria și Biesse la Ligna 2025: utilaje inovatoare pentru prelucrarea lemnului

Accesoria și Biesse la Ligna 2025: utilaje inovatoare pentru prelucrarea lemnului Accesoria…

November, 2025

hettich tour

Accesoria la Hettich Tour

Accesoria la Hettich Tour Recent, o parte din echipa Accesoria, alături de…

November, 2025